Puolapuissa itsessään onnistuvat sadat eri liikkeet, kuten erilaiset roikunnat, leuanvedot, vartalon ja jalkojen ojennukset sekä käsillä kiipeilyt ja hypyt. Venyttelijä saa tehokkaasti venytystä kylkiin, lapoihin ja jalkoihin. Puolapuut ovat hyvä apuväline myös kuntoutujille, niiden avulla voi harjoittaa tukilihaksistoa ja heikompia ruumiinosia. Materiaalina on käytetty korkealaatuista terästä. Pulverimaalauksen ansiosta K-Sport puolapuut soveltuvat sekä sisätiloihin että pihalle. Puolapuut kiinnitetään seinään 6 kohdasta.
Monipuolisessa leuanvetotangossa on sisään- ja ulospäin sekä sivuille suunnatut kahvat, joiden avulla voit harjoitella eri lihasryhmiä, lukuisilla erilaisilla otevariaatioilla. Voit myös hyödyntää sitä monipuolisesti kiinnittämällä siihen esim. vastuskuminauhoja tai nyrkkeilysäkin, jolle on kiinnityspaikka valmiina. Toisinpäin asennettuna yhdistelmäteline toimii dippi ja vatsarutistustelineenä. Laitteen otekahvoja on helppo siirtää ja säätöalue on suuri, joten jokaiselle löytyy sopivat asetukset. Teline kiinnitetään puolapuihin koukuilla, joten se on nopea kääntää ympäri treenin aikana.
Harjoituspenkin kulmaa voidaan säätää helposti asettamalla se haluttuun puolaan. Penkin avulla voidaan harjoitella vatsalihasten lisäksi esimerkiksi rintalihaksia käsipainojen avulla. Penkki soveltuu erityisen hyvin negatiivisen työntökulman harjoitteisiin.